یک سوال اساسی وجود داره که استاد مشایخی هر دفعه تو کلاس‌هاش مطرح می‌کنه و من واو به واو جمله‌هاش بعد پاسخ‌گویی به این سوال رو حفظم؛ اما، حالا به زبون خودم مطرح می‌کنم و بسطش میدم: رابطه مقدم بر طرفین رابطه ست یا طرفین رابطه مقدم بر رابطه؟»

آقا سوال می‌خواد این رو بدونه که در رابطه‌های متفاوت آیا به فرد جدیدی تبدیل می‌شیم و تَعَیُّن‌هامون در اون رابطه‌ی جدید عوض میشه یا برعکس انسان بر اساس همون تعین‌های قبلی در رابطه‌ی جدید رفتار می‌کنه؟ شرافتا برداشت دیگه‌ای ازش نکنید!

برای پاسخ  باید این رو بدونیم که جهان بیش از هرچیز جهان رابطه‌هاست، فردیت موجود ثانویه ست و انسان از بدو تولد و حتی پیش از تولد در رابطه قرار داره. وقتی که بذرش کاشته میشه در وجود مادر، حاصل یک رابطه ست و بعد از اون رابطه‌ی مادر با فرزندش برقرار میشه. از اون به بعد هم که دیگه در انواع رابطه‌ها قرار می‌گیره. 

در قدم بعدی باید این سوال رو بپرسیم که پس در اون اولین رابطه، آیا نوزاد از قبل تعینی داشته که حالا بخواد طبق همون رفتار کنه؟

قدم بعدی مراجعه به زندگی همین الانمونه. آیا شما در تمام روابطتون در خانه، محل کار، محل تحصیل، جمع دوستان و فک و فامیل به یک شکل رفتار می‌کنید؟ جواب خیلی‌ها قطعا خیر هست. این یعنی رابطه‌ی جدید تعین‌های جدید میاره و رفتار شما رو عوض می‌کنه. این سوال رو یک بار از دوستی پرسیدم و گفت که بله من تو خونه و دانشگاه و سربازی و محل کار همیشه یک جور رفتار کردم. بهش دلیلش رو گفتم و تایید هم کرد. دلیل چی بود؟ اینکه تمام این روابط انضباطی بودن و در اصل رابطه‌ی جدیدی برقرار نشده بوده که تعین‌های متفاوتی بخواد بزرگوار. همون رابطه‌ی انضباطی در محیط دیگه‌ای بوده.

چرا دارم اینا رو میگم؟ چون خودم و بقیه بدونیم، اگر تو رابطه‌ی جدیدی قرار می‌گیریم و رفتارمون متفاوت میشه و فکر می‌کنیم که این من نیستم و یه نفر دیگه ست، ندای ای دریغا، واحسرتا و وا اسفا سر ندیم. سریع جوّ بازگشتن به اصل خویش نگیرتمون. این خاصیت رابطه هاست که تعین‌های جدیدی میسازن.

من نمی‌فهمم چرا آدم‌ها انقدر بیخودی خودشون رو جدی می‌گیرن. آرام حیوان! خبری نیست که. تو یه هوشنگی فقط. اگر به خواست خود نفهمت در رابطه‌ی جدیدی قرار گرفتی و می‌خوای اون رابطه‌ی لعنتی کُلُفْتْ بشه، باید تغییر کنی و تعین‌های جدیدی بسازی. نه این‌که تاکید کنی رو من پیش از رابطه‌ت. گور پدر تو و توی پیش از الانت! این رابطه‌ی جدیده و تعین‌های خودش رو می‌خواد. 

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها